我们检测到您正从中国访问。要继续浏览英文网站,还是切换到中文网站?
Compact fanless automation PC with Intel® Celeron® J6412, 3 x Intel GbE, 1 x RS232, 1 x RS485, 4 x RS232/RS485/RS422, 3 x USB3.1, M.2 2242, HDMI/DP, and DC12~24V input; supports wall-mount or DIN-rail installation
| Technical Specifications -- NP-6116-COM4-J6412 | |
|---|---|
| Model Name | NP-6116-COM4-J6412 |
| System | |
| CPU | Intel® Celeron® J6412, 2.0GHz, 4 cores/4 threads, 1.5MB L2 cache |
| TDP | 10W |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Memory | 1 x SO-DIMM DDR4-3200MHz (Up to 32GB) |
| Storage | 1 x M.2 SSD 2242 M-Key |
| USB | 3 x USB3.1 |
| COM | 1 x RS232(COM1), 1 x RS485(COM2) 4 x RS232/RS485/RS422 (The type of serial port needs to be determined in advance.) |
| Ethernet | 3 x Intel i210-AT GbE LAN |
| DP | Support up to 4096 x 2160 @60Hz |
| HDMI | Support up to 3840 x 2160 @30Hz |
| DO | 1 x Programmable led |
| Watch Dog | 1~255 levels programmable |
| OS Support | |
| Microsoft Windows | Windows 10 |
| Linux | Ubuntu |
| Power | |
| Voltage Input | DC12-24V ±10%, overcurrent, overvoltage and polarity inverse protection |
| Power Consumption | Max. 60W |
| Chassis | |
| Structure | Aluminum-magnesium alloy box, Fanless, Wall-mounted or DIN-Rail |
| Dimensions | (L)138mm x (W)102mm x (H)67.5mm |
| Net Weight | 1.06Kg |
| Environment | |
| Work Temperature | -20ºC ~ 60ºC (-4ºF~140ºF) with air flow (SSD) |
| Storage Temperature | -40ºC ~ 80ºC (-40ºF ~ 176ºF) with air flow (SSD) |
| Relative Humidity | 5~95% (Non-condensing) |
| Operating Vibration | 5~500Hz, 1.5Grms@with SSD, Follow IEC60068-2-64 |
| Operating Shock | 20G peak acceleration(11ms duration) with SSD, Follow IEC60068-2-27 |
| EMC | CE/FCC Class B |
| Ordering Information | ||
|---|---|---|
| Model | CPU | Description |
| NP-6116-IO-N-J6412 | Intel(r) Celeron J6412 | Fanless automation PC with 3 x LAN, 3 x USB3.1, 1 x RS232, 1 x RS485, 8 x DI, 8 x DO (NPN), HDMI + DP display, Mini PCIe with SIM, 12-24V DC input, DIN/wall mount |
| NP-6116-IO-P-J6412 | Intel(r) Celeron J6412 | Fanless automation PC with 3 x LAN, 3 x USB3.1, 1 x RS232, 1 x RS485, 8 x DI, 8 x DO (PNP), HDMI + DP display, Mini PCIe with SIM, 12-24V DC input, DIN/wall mount |
| Optional Items | |
|---|---|
| Memory | 4GB / 8GB DDR3L SO-DIMM |
| Storage | M.2 SATA SSD: 128GB / 256GB / 512GB / 1TB / 2TB |
| Wireless Module | Mini PCIe Wi-Fi (7260 series) / 3G/4G module (EC20, EG25, EC25) with SIM slot support |
| Mounting Kit | Wall-mount and DIN rail brackets (included) |